Länk till startsidan

Da Vinciskolan 7–9

Da Vinciskolan ligger i centrala Nödinge, i samma byggnad som Ale Kulturrum. På skolan går omkring 450 elever i årskursen 7–9.

Da Vinciskolans entré.

Foto: Jimmy Grosch/Ale kommun.

Välkomna till Da Vinciskolan!

På Da Vinciskolan är det högt i tak, både i arkitekturen och kulturen. Vi tror att ett öppet och ständigt pågående samtal är bättre än stängda dörrar. Hos oss är det alltid nära till någon att prata med. På Da Vinci tror vi på gemensamma regler och traditioner. Vi följer dem för att bygga trygghet och trivsel. Ett stort hjärta för elevernas bästa är den viktigaste kompassen.

När lusten finns är det lätt att lära. Därför jobbar vi med variation i undervisningen och stort engagemang för att varje elev ska hitta sin energi. Extrautrustade salar, bibliotek och egen scen gör att vi kan ge fler möjligheten att lysa.

Här är det nära till lärandet.

Kontakt

Da Vinciskolan 7–9

Expedition telefon 0303-70 31 91

E-post davinciskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Rektor ABC

Katarina Lycke, e-post katarina.lycke@ale.se

Rektor DEF

Pär Holmertz,
e-post par.holmertz@ale.se

Verksamhetssamordnare

Malin Dejgaard,
e-post malin.dejgaard@ale.se

Skoladministratör

Camilla Bjørneler,
e-post camilla.bjorneler@ale.se

Skolsköterska

Kimberly Nies Gatica,
telefon 0303 70 31 95,
e-post kimberly.nies-gatica@ale.se

Skolkurator

Marcus Johansson,
e-post marcus.johansson1@ale.se

Skolpsykolog

Anders Wéber,
e-post anders.weber@ale.se

Studie- och yrkesvägledare

Ida Lindgren,

telefon 0303 70 33 73
e-post ida.lindgren@ale.se

Specialpedagog

Michaela Hermansson,
e-post michaela.hermansson@ale.se

Specialpedagog

Elisabet Gunnarsson,
e-post elisabet.gunnarsson@ale.se

Specialpedagog

Terje Sundberg,
e-post terje.sundberg@ale.se

Socialpedagog

Malin Mollington,
e-post malin.mollington@ale.se

Frånvaroanmälan

Teletjänst på svenska 0515-869 57

Teletjänst på arabiska 0515-77 66 05

Teletjänst på engelska 0515-77 66 06

Via webben ale.skola24.se Länk till annan webbplats.

Postadress

Ale kommun

Da Vinciskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 19 februari 2024
Informationsägare: Utbildningsförvaltningen