Länk till startsidan

Kommunalråd och oppositionsråd

I Ale kommun finns två kommunalråd som är politiker på heltid och ett antal kommunalråd på deltid.

Kommunalråd Mikael Berglund (M) och oppositionsråd Dennis Ljunggren (S) arbetar med politik på heltid. Mikael Berglund (M) företräder den politiska ledningen och är också ordförande i kommunstyrelsen.

Oppositionsråd och tillika förste vice ordförande i kommunstyrelsen, Dennis Ljunggren (S) leder oppositionssamarbetet.

Kommunalråd på heltid

Kommunalråd

Kommunstyrelsens ordförande
Mikael Berglund (M)
Telefon 0303-70 33 16
E-post mikael.berglund@ale.se

Oppositionsråd

Kommunstyrelsens förste vice ordförande
Dennis Ljunggren (S)
E-post dennis.ljunggren@ale.se

Kommunalråd på deltid

Följande råd arbetar med politik motsvarande 40–65 procent av en heltidsanställning.

Socialkommunalråd

Socialnämndens ordförande
Tyrone Hansson (FIA)
E-post tyrone.hansson@ale.se

Socialkommunalråd

Socialnämndens förste vice ordförande
Johnny Sundling (S)
E-post johnny.sundling@ale.se

Skolkommunalråd

Utbildningsnämndens ordförande
Lena Camp (SD)
Telefon 0705-42 06 62
E-post lena.camp@ale.se

Skolkommunalråd

Utbildningsnämndens förste vice ordförande
Anette Håkansson (S)
Telefon 0705-74 14 41
E-post anette.hakansson@ale.se

Samhällsbyggnadskommunalråd

Samhällsbyggnadsnämndens ordförande
Henrik Fogeklou (M)
E-post henrik.fogelklou@ale.se

Samhällsbyggnadskommunalråd

Samhällsbyggnadsnämndens förste vice ordförande
Johan Nordin (S)
E-post johan.nordin@ale.se

Kontakt

Kontaktcenter

Telefon 0303-70 30 00

E-post kommun@ale.se

Öppettider

Måndag–fredag kl 08.00–16.30

Ytterligare telefontid tisdag kl 16.30–18.00

 

Postadress

Ale kommun

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale torg 7, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 15 november 2023
Informationsägare: Kommunledningsförvaltningen