Länk till startsidan

Danskurser

Älskar du att röra på dig? Vill du uttrycka dig med kropp, glädje och rörelse? Då är kulturskolans dansundervisning något för dig! På Ale kulturskola får du dansa tillsammans med andra i olika stilar och sammanhang. Häng på!

Barn som dansar.

Foto: Pixabay.

Danslek nybörjare

Startår

Danslek är för dig som är i yngre skolåldern På ett lekfullt sätt övar vi improvisation, lättare koreografi och gör många rörelsespel. För dig som gillar att dansa, leka och röra dig till musik!

 

Dansmix fortsättning

Ämneskurs

En blandning utav olika dansstilar såsom t.ex jazzdans, contemporary och olika streetstilar. Undervisningen varierar i stil termin för termin.

Showdans

Ämneskurs

Showdans har sin grund i jazzdans men kan innehålla flera olika dansstilar. Det är en dansstil du ofta ser i shower, musikaler och i Tv-program.

Under kursen kommer vi att öva på dansteknik såsom balans, kickar, snurrar och hopp. Vi kommer även jobba med det sceniska uttrycket och scennärvaro.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Streetdance

Ämneskurs

Gillar du hip-hop & housemusik? Då kan Streetdance vara något för dig!

Street är en rytmisk dansstil, med både hårda och mjuka rörelser. Det är en den dansstil som ofta ses i musikvideos och på sociala medier. Under kursen kommer vi jobba med tydlighet i rörelse samtidigt som vi använder oss utav ett uttryck och förmedlar en känsla. Till streetdance tillhör bland annat hiphop och house.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 3 januari 2024
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen