Länk till startsidan

Borgerlig vigsel

En borgerlig vigsel är en vigselceremoni utan religiösa inslag. Du och din partner behöver inte vara skrivna i Ale kommun för att få vigas av kommunens vigselförrättare.

Så går en borgerlig vigsel till

Du och din partner kan viga er i kommunhuset i Nödinge eller på valfri plats efter överenskommelse med vigselförrättaren. Ni behöver inte vara skrivna i Ale kommun för att få vigas av kommunens vigselförrättare.

Vigseln tar cirka fem minuter. Texten som läses vid ceremonin finns i en kort och en lång version. Ni kan även få ceremonin på engelska.

Före vigseln – hindersprövning

Innan du och din partner kan gifta er måste ni ansöka om hindersprövning hos Skatteverket. Tänk på att ansöka i god tid.

Blankett för hindersprövning, Skatteverket Länk till annan webbplats.

När hindersprövningen är klar får ni dels ett intyg om hindersprövning, dels ett vigselintyg från Skatteverket. Intygen skickas hem till er och gäller i fyra månader

Skicka hindersprövningen och vigselintyget till Ale kommun

Hindersprövning och vigselintyg, som ni får från Skatteverket, behöver ni skicka till Ale kommun:

Ale kommun
Vigsel
449 80 Alafors

Efter vigseln skickar kommunen ert vigselintyg till Skatteverket.

Kontakta vigselförrättare

Ale kommun har flera borgerliga vigselförrättare. Du kontaktar själv någon av dem för att boka tid och plats för vigseln.

Du behöver även använda vår e-tjänst för anmälan för vigsel Länk till annan webbplats. för att bekräfta tiden för vigseln som ni har bestämt med vigselförättaren. Då ser vi till att de handlingar ni har skickat till Ale kommun är i ordning inför vigseln och att era vigselbevis är klara.

Vittnen

Två vittnen ska närvara vid ceremonin. Vilka som ska vara vittnen avgör ni själva. Det enda kravet är att de fyllt 18 år. För vigslar på kommunhuset i Nödinge behöver ni inte själva ordna med vittnen om ni inte vill, eftersom tjänstemän i kommunhuset kan bevittna vigseln.

Tolk

Om någon av er inte förstår svenska eller engelska måste ni ha egen tolk med er. Tolken kan också vara vittne.

Avgift

Borgerlig vigsel kostar 500 kronor och faktureras efter vigseln.

Borgerliga vigselförrättare

Annika Nilsson
Telefon 0739-83 31 18
E-post annika50.nilsson@yahoo.se

Anitha Tilgmann
Telefon 0701-90 32 32
E-post anitha@solinol.se

Christian Nylén
Telefon 0727-33 76 70
E-post nylen@hotmail.com

Dennis Ljunggren
Telefon 0739-88 17 07
E-post dennis.ljunggren@ale.se

Emelie Frost
Telefon 0735-00 75 59 (endast SMS)
E-post efrost@live.se

Elena Fridfelt
Telefon 0707-89 07 13
E-post elena.fridfelt@hotmail.com

Kajsa Nilsson
Telefon 0707-34 50 74
E-post kajsa.nilsson42@gmail.com

Lena Camp
Telefon 0705-42 04 62
E-post: lena.camp@pol.ale.se

Linda Hoffberg
Telefon 0733-40 06 10
E-post linda@hoffberg.se

Paula Örn
Telefon 0704-32 02 71
E-post paula.orn@outlook.com

Sonja Ljunggren
Telefon 0733-56 35 73
E-post sonja.ljunggren@ale.se

Stefan Gustafsson
Telefon 0706-95 18 66
E-post stefan.gustafsson@ale.se

Thomas Hermansson
Telefon 0708–69 79 59
E-post thomas.hermansson2@ale.se

Kontakt

Kontaktcenter

Telefon 0303-70 30 00

E-post kommun@ale.se

Öppettider

Måndag–fredag kl 08.00–16.30

Ytterligare telefontid tisdag kl 16.30–18.00

 

Postadress

Ale kommun

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale torg 7, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 22 november 2023
Informationsägare: Socialförvaltningen