Länk till startsidan

Teaterkurs

Välkommen till teaterns magi! Här får du skapa, skratta, använda din fantasi och ha kul tillsammans med andra!

Barn tittar ut genom ridå.

Foto: Deyan Georgiev/Mostphotos.

Teaterlek

Startår

I teaterlek lägger vi fokus på lekar och enklare, roliga teaterövningar som leder in i teaterns magiska värld.
Fantasi, glädje och skapande står i centrum. Tillsammans gör vi små pjäser och visar upp dom för varandra.
Terminen avslutas med uppvisning i lektionssal.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Teater

Ämneskurs

I teaterkursen får du göra teaterövningar och träna på olika scener. De lite äldre eleverna sätter kanske upp en pjäs inför en publik. Du får scenvana och du lär dig ta plats och våga tillsammans med andra.

Du kan söka kursen från årskurs 1 till och med gymnasieålder. Grupperna delas upp efter ålder.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 8 november 2023
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen