Länk till startsidan

Filmkurser

Gillar du att kolla på film? Du kanske till och med gör egna filmer? Vill du lära dig hur man gör filmer så kanske kulturskolans filmkurs är något för dig? Här skapar du din egen film tillsammans med nya filmkompisar!

Kamera vid sjö.

Foto: James Osborne/Pixabay.

Filmkurs

Ämneskurs

I kulturskolans filmkurs lär du dig filma och redigera din egen film tillsammans med andra.

Du får lära dig om olika filmtekniker, hur man redigerar en film, hur kameran fungerar och mycket, mycket mer.

Du kan söka kursen från årskurs 3 till och med gymnasieålder. Grupperna delas upp efter ålder.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Stop motion-animation

Ämneskurs

Gillar du att skapa och vara kreativ? Vill du hitta på egna karaktärer och göra en egen film? Nu startar kursen Stop motion-animation. Du får jobba i modellera och filma/klippa med iPad.

Kursen vänder sig till dig som är 9 år och äldre.

Anmälan Länk till annan webbplats.

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 22 november 2023
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen