Länk till startsidan

Musikalkurser

Tycker du om att stå på scen? Gillar du att både dansa och sjunga? I musikal får du sjunga, dansa och spela teater. Du får också chans att framträda inför publik.

Strålkastare i flera färger över en scen.

Foto: Julia Schwab/Pixabay.

Scenskoj

Startår

En kurs för de något yngre – ett startår inför musikalkursen. Genom dramaövningar (teaterlek), danslek och sång får eleverna i lugn takt pröva de olika sceniska uttrycken.

Musikal

Ämneskurs

I kurs musikal får eleverna pröva de olika uttrycken i musikal: sång, teater och dans. Vi skapar ett nummer eller en mindre föreställning ur en känd musikal eller skriver och skapar en egen musikal utifrån ett tema som eleverna tillsammans med pedagog jobbar fram.

Ambitionen är att vid varje terminsslut redovisa inför publik på Ale Kulturrums scen.

Grupperna delas upp efter ålder.

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 26 februari 2024
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen