Länk till startsidan

Bildkurser

Tycker du om att teckna och måla? Eller tycker du det är roligare att arbeta med bilder i datorn? I den här kursen får du utveckla ditt bildspråk, dina tankar, känslor, fantasi och tekniska skicklighet genom eget skapande.

Färger och pennor

Foto: Bodobe/Pixabay.

Bild och digitalt skapande

Ämneskurs

I denna kurs får du prova att skapa konst med olika sorters material som akryl, akvarell, gips, papier maché och lera men du får även arbeta med bilder i dator, animation och film. Du väljer det som intresserar dig och om du vill arbeta själv eller tillsammans med kompisar.

Bild och digitalt skapande kan du söka från årskurs 3 till och med gymnasieålder.

Måla och teckna fördjupningskurs

Ämneskurs

Måla och teckna kan du söka från årskurs 6 till och med gymnasieålder.

Serieteckning

Ämneskurs

Gillar du både att teckna och berätta? Vill du skapa egna karaktärer och göra en egen serie som du kan publicera online? Kursen i serieteckning passar dig som har många idéer som du vill uttrycka i bild och text.

Kursen är ettårig och vänder sig till dig som är 10 år och äldre.

Skapandeverkstad – startår från åk 2

Ämneskurs

Rita, måla och skulptera – välkommen till Kreativa verkstaden i Ale Kulturrum. Under året får du prova många olika tekniker och verktyg. Kom och skapa fritt i Ales mest fullspäckade ateljé.

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 22 november 2023
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen