Länk till startsidan

Kulturskola

På Ale kulturskola kan du spela instrument, dansa, sjunga, måla, filma, spela teater och göra mycket annat kul och spännande på din fritid.

Anmälan till Ale kulturskola

Kurskatalogen är nu öppen för bokning av kurser som gäller vårterminen 2024. Kurskatalogen finner du här:

www.studyalong.se/ale Länk till annan webbplats.

Kurser och grupper

Ale kulturskola vänder sig till dig barn och unga i Ale kommun från 0-20 år. Du hittar terminskurser inom ett varierat utbud av konstarter så som bild, film, musik, dans, musikal och teater.

Kostnad

Avgiften för kulturskolan är 400 kr per termin och kurs. Om tre eller fler syskon går i kulturskolan betalar du som vårdndshavare bara för två av eleverna.

Undervisningstider

Kulturskolan erbjuder minst 12 undervisningstillfällen per termin (exklusive egen frånvaro). Undervisningen kan också innebära konserter, musikdagar, events, läger med mera. Undervisningen sker oftast i anslutning till skoltid på eftermiddag- och kvällstid.

Undervisningen följer i stort sett grundskolans läsårstider.

På skolloven erbjuds lovaktiviteter som exempelvis kortkurser, fördjupningskurser och samverkansprojekt.

Undervisningsplatser

Undervisningen äger rum i Ale kulturrum, Nödinge, Carlmarks väg 4 samt Älvängenhallen, Älvängen, men även på grundskolor runtom i kommunen. Det kan innebära att eleverna måste resa till sin undervisning.

Anmälan

Vill du som vårdnadshavare boka en plats i kulturskolan? Du anmäler ditt barn på
www.studyalong.se/ale Länk till annan webbplats..

Om kursen är fulltecknad kan du skicka en intresseanmälan för den kurs du är intresserad av. När en plats blir ledig skickar vi information till alla på intresselistan.

Frånvaro och avanmälan

Frånvaroanmälan görs i Studyalong eller direkt till berörd pedagog.

Om ditt brn inte längre ska delta i kulturskolan behöver du som vårdnadshavare göra en avanmälan via ditt konto på www.studyalong.se

Kontakt

Kulturskolan

Telefon kontaktcenter 0303-70 30 00

E-post kulturskolan@ale.se

Vi som jobbar här

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Andreas Karlsson

Telefon 0737-73 14 99

E-post andreas.karlsson1@ale.se

Bild och film

Anthony Åslund

Telefon 0737-73 14 98

E-post anthony.aslund@ale.se

Fiol och ensemble

Cornelia Köppen

Telefon 0737-73 14 95

E-post cornelia.koppen@ale.se

Piano

Di Möller

Telefon 0738-56 81 09

E-post di.moller@ale.se

Piano

Hampus Torarp

Telefon 0702-23 76 59

E-post hampus.torarp@ale.se

Dans

Jenny Balkerud

Telefon 0702-39 83 33

jenny.andersson-balkerud@ale.se

Saxofon, klarinett och flöjt

John Nilsson

Telefon 0706-36 36 16

E-post john.nilsson@ale.se

Trumset, slagverk, elbas och ensemble

Martin Fernandez

Telefon 0737-73 14 91

E-post martin.fernandez@ale.se

Cello och ensemble

Mats Lindberg

Telefon 0725-37 31 36

E-post mats.lindberg@ale.se

Fiol och ensemble

Nedjmija Mehmed

Telefon 0737-73 14 92

E-post nedjmija.mehmed@ale.se

Gitarr/elgitarr, elbas och ensemble

Victor Rydström

Telefon 0702-21037

E-post victor.rydstrom@ale.se

Sång

Sara Arvidsson Selan

Telefon 0737-73 14 89

E-post sara.arvidsson-selan@ale.se

Teater och musikal

Susanne Björninger

Telefon 0702-21 43 25

E-post susanne.bjorninger@ale.se

Postadress

Ale kommun

Kulturskolan

449 80 Alafors

Hitta hit

Ale Kulturrum, Vitklövergatan 1, Nödinge

Fick du hjälp av informationen på sidan?



Godkännande av datalagring (obligatorisk) * (obligatorisk)
Godkännande av datalagring (obligatorisk)

Uppdaterades: 30 oktober 2023
Informationsägare: Kultur- och fritidsförvaltningen