Ale kommuns logga
| Translate
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.
Lyssna på sidan Lyssna

Ales grundskolor

Här hittar du kontaktuppgifter och webbplats till grundskolorna i Ale kommun. De kommunala skolorna hittar du i listan här nedanför under den ort där skolan ligger och friskolan hittar du längst ner.

Mer information om skolorna hittar du genom att klicka på dess namn i menyn.

  1. Karta – alla grundskolor i Ale kommunlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
  1. Himlaskolan F–6
    Besöksadress: Ledetvägen 2, Alafors
    Postadress: Ale kommun, Himlaskolan F–6, 449 80 Alafors
    Rektor: Anna Niemi Klars
    Telefon: 0303-33 03 45
    E-post: anna.niemi-klars@ale.se
  1. Bohusskolan skolår F–9
    Besöksadress: Skolvägen 12, Bohus
    Postadress: Ale kommun, Bohusskolan F–9, 449 80 Alafors
    Rektor: Aida Jovicevic
    Telefon: 0303-33 01 37
    E-post: aida.jovicevic@ale.se
  2. Biträdande rektor: Marcus Einarsson
    Telefon: 0303-33 01 13
    E-post: marcus.einarsson@ale.se
  1. Nolskolan årskurs F–6
    Besöksadress: Skolallén 5, Nol
    Postadress: Ale kommun, Nolskolan F–6, 449 80 Alafors
    Rektor: Maria Lorentzson
    Telefon: 0303-33 04 13
    E-post: maria.lorentzson@ale.se
  2. Biträdande rektor: Anna Larson
    Telefon: 0303-33 06 68
    E-post: anna.larson@ale.se
  1. Nödingeskolan årskurs F–3
    Besöksadress: Vitklövergatan 2, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Nödingeskolan F–3, 449 80 Alafors 
    Rektor: Hossein Tajik
    Telefon: 0303-33 07 21
    E-post: hossein.tajik@ale.se
  2. Biträdande rektor: Linda Lundahl
    Telefon: 0303-33 06 13 
    E-post: nina.lundahl@ale.se
  3. Kyrkbyskolan årskurs 4–6
    Besöksadress: Vitklövergatan 6, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Kyrkbyskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Ulrika Andersson
    Telefon: 0303-33 07 22
    E-post: ulrika.m.andersson@ale.se
  4. Da Vinciskolan årskurs 7–9
    Besöksadress: Vitklövergatan 1, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Da Vinciskolan, 449 80 Alafors
    Rektor:  Maria Gustafsson
    Telefon: 0303-33 03 72 
    E-post: maria.gustafsson3@ale.se
  5. Biträdande rektor
    Andreas Dilot
    Telefon: 0303-33 02 69
    E-post: andreas.dilot@ale.se

  1. Garnvindeskolan årskurs F–3
    Besöksadress: Garnvindevägen 2, Skepplanda
    Postadress: Ale kommun, Garnvindeskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Malin Friberg
    Telefon: 0303-33 04 91
    E-post: malin.friberg@ale.se
  2. Alboskolan årskurs 4–6
    Besöksadress: Albotorget 6, Skepplanda
    Postadress: Ale kommun, Alboskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: tf Magdalena Claesén
    Telefon: 0303-33 05 22
    E-post: magdalena.claesen@ale.se
  1. Surteskolan årskurs F–6
    Besöksadress: Skolstigen, Surte
    Postadress: Ale kommun,Surteskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Thomas Sjögren Amcoff
    Telefon: 0303-33 01 50
    E-post: thomas.sjogrenamcoff@ale.se
  1. Madenskolan F (förskoleklass)
    Besöksadress: Nytorpsvägen 31, Älvängen
    Postadress: Ale Kommun, Madenskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: F (förskoleklass): Leona Phillips
    Telefon: 0303-33 07 76
    E-post: leona.phillips@ale.se
  2. Kronaskolan årskurs 1–6
    Besöksadress: Myternas väg 1, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Kronaskolan, 449 80 Alafors
    Rektor årskurs 1–3: Leona Phillips
    Telefon: 0303-33 07 76
    E-post: leona.phillips@ale.se
  3. Rektor årskurs 4–6: Urban Göransson
    Telefon: 0303-33 04 63
    E-post: urban.goransson@ale.se
  4. Aroseniusskolan årskurs 7–9
    Besöksadress: Vallmovägen, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Aroseniusskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Åse wall
    Telefon: 0303-33 07 75
    E-post: ase.wall@ale.se
  5. Biträdande rektor: Ursula Hector
    Telefon: 0303-33 05 37
    E-post: ursula.hector@ale.se
  1. Kronaskolan
    Besöksadress: Myternas väg 1, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Kronaskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Andreas Edsbagge
    Telefon: 0303-33 09 54
    E-post: andreas.edsbagge@ale.se
  1. Ahlafors fria skola årskurs F–9
    Webbplats: Ahlafors fria skolalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterad information

E-tjänster & blanketter

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

 

Kontaktcenter

Telefon: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se

 

Besöksadress

Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

 

Postadress

Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider

Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan kontrollerades av:

den 2018-04-09 

 

Kontakta oss


Kontaktcenter
Telefonnummer: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se
Besök: Kommunhus Nödinge, Ale torg
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kommunkarta

Karta

Klicka på kartan för att komma till en större karta.