Artikeln publicerades kl
Ishalka när regnet kommer
Efter snöfallet väntar mildare väder redan i morgon tisdag. Det innebär ökad risk för halka och större risk för skador i trafiken. Dessutom blir det svårt för sopbilarna att ta sig fram.

Foto: Johan Alp/Scandinav.
I väderprognosen säger SMHI att det blir varmare redan i morgon tisdag och regn längre fram i veckan. Och då kan vi vänta oss ishalka när snön smälter. Vi väntar oss att främst sophämtningen påverkas, men också andra verksamheter kan få problem i halkan.
Det här gör vi
- Sköter de vägar, gator, gång- och cykelvägar och parkeringar som vi ansvarar för. Vi tar bort snö och motverkar halka genom till exempel grus.
Information om vem som ansvarar för vilka gator. - Tömmer sopkärlen så fort som möjligt.
Information om sophämtning.
Det här gör du
- Röj undan snö och grusa framför sopkärlen. Det är fastighetsägaren som ansvarar för att sköta gata och trottoar utanför sitt hus.
- Låt sopkärlen stå kvar ute så kommer sopbilen så snart det går.
Hämta grus
Du kan hämta grus för halkbekämpning på flera ställen i kommunen.
Information om var du hämtar grus.
Istappar på ditt hus
När vädret blir mildare blir snön tyngre och det kan bildas istappar utefter taket. Tänk på att det är du som fastighetsägare som ska se till att människor som går förbi inte får snö eller istappar i huvudet.
Informationsägare: Kommunikationsenheten