Länk till startsidan

Artikeln publicerades kl

Ingen fara i Skepplandas förskolor och skolor

Under morgonen fredag 19 december inrymdes våra förskolor och skolor i Skepplanda (Alla barn och elever togs in och vi låste dörrarna). Polisen meddelar att det inte finns någon fara vid skolorna.

Orsaken var ett larm till polisen om att man misstänkte att en beväpnad man befann sig vid Alboskolan. Polisen kom till skolan med flera patruller och undersökte uppgifterna.

Ingen fara

Polisen meddelar att det inte finns någon fara vid skolorna. De skriver så här:

Polisen har arbetat på plats med flera patruller och hundpatrull. Insatsen är nu avslutad efter bedömningen att det inte går att styrka tidigare uppgifter. Inrymningar på skolor och förskolor är hävda. Vi genomför nu trygghetsskapande åtgärder på berörda skolor tillsammans med kommun samt skolpersonal. Vi kommer även att samtala med elever och vårdnadshavare.

Fortsättningen av dagen

Förskolornas och skolornas verksamheter fortsätter som vanligt. På grund av avspärrningar kunde matbilen inte komma fram, men alla barn och elever kommer att få lunch och mellanmål.

Polisens webbplats:

https://polisen.se/aktuellt/polisens-nyheter/1/?lpfm.loc=Ale

Informationsägare: Kommunikationsenheten