Länk till startsidan

Artikeln publicerades kl

William tar fram IT-lösningarna som gör att kommunen fungerar

Utan IT stannar Ale? Ja men ungefär så. William Holm är driftsamordnare på Ale kommun och tycker det roligaste med jobbet är att det är så brett. Men också att han direkt ser nyttan av det han gör.

Man stående i kontorslandskap hållande skylt med texten: #jobbaiale

Foto: Ale kommun

– Vi finns ju till för invånarna i slutändan. Vi skapar förutsättningarna för verksamheterna så de har enkla och bra verktyg för att kunna leverera service till aleborna, säger William Holm.

System för vatten och avlopp, socialbidrag och barnomsorg. System för renhållning och journalsystem inom vården. Och förutom det: trådlösa nätverk och servrar samt telefoner och datorer till våra skolelever och anställda.

– Utmaningen med mitt jobb är att det är så många frågor att hantera. Till exempel säkerheten där vi måste leverera säkra lösningar samtidigt som de inte får vara för krångliga för användarna. Ena dagen kan vi jobba med ett fel inom nätverket och andra dagen en applikation som ska upphandlas. Så det är många bollar i luften men samtidigt väldigt spännande.

IT-enheten i Ale kommun är uppdelad på olika områden, supporten levererar datorer och telefoner och ser till så de funkar och driftgruppen där William är samordnare jobbar med de bakomliggande systemen och applikationerna.

– Det roligaste med mitt jobb är att det är så brett men också att man jobbar så nära verksamheterna. Man är med från ax till limpa och tar fram lösningar och system och ser direkt nytta i verksamheterna. I dagens digitaliserade samhälle är IT-tjänsterna jätteviktiga för att en kommun ska fungera.

Informationsägare: Kommunikationsenheten