Länk till startsidan

Artikeln publicerades kl

Pengar till utveckling av idrottens unga

150 unga från bland annat Ale kommun ska utbildas för att bli ledare inom sina idrottsföreningar. – Vi ser ett stort intresse bland unga att ta ledarrollen, säger Matilda Forslund, enhetschef kultur- och fritidsutveckling.

Foto: Michael Erhardsson/Mostphotos

– Återväxten av ideella ledare är en utmaning för föreningslivet. Samtidigt ser vi ett stort intresse bland unga att ta ledarrollen. Jag var med och startade Unga ledarprogrammet i Göteborgs stad och vet att det blivit mycket framgångsrikt där. Därför är jag väldigt glad att vi nu drar i gång projektet – och jag hoppas verkligen på fina resultat! säger Matilda Forslund.

Det är studieförbundet RF-SISU Västra Götaland som har fått pengar för att utbilda ungdomarna. 150 unga från Ale, Lilla Edet, Lerum och Alingsås mellan 15 och 25 år kommer att få gå ledarprogrammet.

Bakgrunden är att många unga vill engagera sig, men sällan får chansen att göra det på riktigt. Genom programmet får unga stöd, verktyg och vägledning för att kunna ta ansvar, påverka och bidra till gemenskap i sina lokala miljöer. Samtidigt får föreningarna hjälp att skapa långsiktiga planer för ledarförsörjning, vilket stärker hela föreningslivet.

Informationsägare: Kommunikationsenheten