Länk till startsidan

Artikeln publicerades kl

Till elever årskurs 2 och 3 på Aniaragymnasiet

Göteborgs stad startar en ny skola för dig och dina klasskamrater. Du har fått ett brev/sms med ett erbjudande om att börja i den nya skolan. Du behöver tacka ja eller nej till erbjudandet.

Flicka tittar på mobil.

Foto: Johnér/Scandinav.

Erbjudandet: ny skolenhet, samma klass

Med anledning av Skolinspektionens beslut att återkalla tillståndet för Aniaragymnasiet att bedriva gymnasieskola erbjuds du att fortsätta din utbildning på en ny kommunal skolenhet.

Erbjudandet gäller elever från Aniaragymnasiet som ska börja årskurs 2 och 3, och omfattar även elever folkbokförda utanför Göteborgs kommun, alltså även dig som bor i Ale kommun.

Planen är att du ska fortsätta din utbildning tillsammans med din nuvarande klass. Förhoppningen är också att verksamheten ska fortsätta i samma lokaler, och förhandlingar pågår om det. Du kommer att få information när allt är klart, i god tid innan terminsstart.

Svara ja eller nej

För att skolan ska kunna planera och få allting i ordning till höstterminen behöver man veta om du vill ha din utbildningsplats. Därför är det viktigt att du fyller i formuläret senast 25 juli.

Vid frågor kontakta Göteborgs stad via e-post: mottagning.ubf@educ.goteborg.se.

Har du inte hunnit svara innan 25 juli eller inte fått något brev eller sms, så kan du anmäla dig genom att kontakta Göteborgs stad via e-post: mottagning.ubf@educ.goteborg.se, eller ringa till Ale kommun och be att få prata med en studie- och yrkesvägledare.

Foto: Johnér/Scandinav.

Syntolkning: Flicka tittar på mobiltelefon.

Informationsägare: Kommunikationsenheten