Artikeln publicerades kl
Fler platser på hotell och turism samt försäljning och service
På grund av att Aniaragymnasiet stänger skapas fler utbildningsplatser på två program i Göteborgsregionen. Dessa platser är öppna för alla elever.

Foto: Freepik.
Skolverket har dragit tillbaka Aniaragymnasiets tillstånd att bedriva gymnasieskola. Därmed har ett antal elever som kommit in i årskurs 1 på Aniaragymnasiet blivit av med sina gymnasieplatser.
Därför har Göteborgsregionens kommunalförbund, som ansvarar för att fördela platserna på gymnasierna i regionen, bett kommunerna att utöka antalet platser. Följande skolor har fått dispens och erbjuder fler platser:
- Hotell- och turismprogrammet på Ester Mosessons gymnasium i Göteborg
- Hotell- och turismprogrammet på Elof Lindälvs gymnasium i Kungsbacka
- Försäljnings- och serviceprogrammet på Krokslättsgymnasiet i Mölndal
Platserna är öppna för alla
Observera att alla elever i Göteborgsregionen kan söka de nya platserna, inte bara de elever som kommit in på Aniaragymnasiet. Platserna kommer att fördelas utifrån betyg. Du måste söka till dessa platser innan 29 juli. För att söka platserna ska du kontakta Ale kommuns studie- och yrkesvägledare.
Informationsägare: Kommunikationsenheten