Länk till startsidan

Artikeln publicerades kl

Jenny utbildar vår framtida vårdpersonal

På Älvgymnasiet i Alafors är fyra nationella program inplanerade från hösten. En av våra yrkeslärare heter Jenny Nilsson och det är hon som utbildar våra framtida vårdbiträden och undersköterskor.

Kvinna håller i skylt där det står "#jobbaiale". Bakom kvinnan står en ungdom som gör peacetecken

Foto: Ivar Huntington/ Ale kommun

– Det är en bra skola, den är liten, och som elev vet man vilka de vuxna är. Och det är jättespännande att vi får nationella program till hösten, säger Jenny Nilsson.

Förutom de introduktionsprogram som vi redan erbjuder kommer fyra nationella program dra igång på Älvgymnasiet i höst. Det handlar om vård- och omsorg, barn- och fritid, bygg- och anläggning samt industriteknik.

För Jenny Nilssons del kommer det betyda att hon förutom att utbilda framtida vårdbiträden på det tvååriga introduktionsprogrammet även kommer utbilda undersköterskor på den nya, treåriga nationella utbildningen.

– Det bästa med mitt jobb är eleverna, att träffa olika människor, alla är olika. Det är också det som är den största utmaningen. Tillsammans med att få eleverna att förstå, och komma ihåg allt de lärt sig, inspirera och motivera.

Vill du veta mer om Älvgymnasiet? Kom gärna på vår invigningsfest torsdag den 24 april då vi firar in våra nya lokaler! Det blir drop-in mellan kl 15.00–19.00. Adressen är Ledetvägen 6 i Alafors.

Här kan du läsa mer om Älvgymnasiet, samt vilka utbildningar som erbjuds

Informationsägare: Kommunikationsenheten