Artikeln publicerades kl
De får kulturstipendium för 2024
Lei Feng Johansson och Stefan Lindström får Ale kommuns kulturstipendier för 2024. Hedersomnämnande går till Bo Björklund.
Lei Feng Johansson – arbetsstipendium 25 000 kronor
Lei började spela piano redan vid fem års ålder och har under åren fått ta emot flera utmärkelser för sitt arbete med musik. Ale kommuns arbetsstipendium kommer möjliggöra för Lei att komponera ett pianoackompanjemang till det mest kända stycket Mei Hua San Nong för det kinesiska instrumentet Guqin. Ambitionen är att i slutändan ge en konsert i Ale med detta och andra stycken från Kina tillsammans med en av Kinas mest kända traktörer av det traditionella kinesiska instrumentet Guqin.
Stefan Lindström – belöningsstipendium 5 000 kronor
Stefan har med sin fiol trollbundit hela Sverige med sin egenkomponerade, vackra musik. Med sin medverkan i Talang 2022 blev han en rikskändis och satte i samband med det även Ale på kartan. Stefan tilldelas därför ett belöningsstipendium av Ale kommun för att kunna fortsätta sitt arbete med musik och få den att nå ut till fler.
Bo Björklund – hedersomnämnande
För sitt arbete med att synliggöra kommunens alla delar genom sina böcker.
Utdelning vid Föreningsgalan
Stipendierna delas ut i samband med Föreningsgalan 5 mars.
Informationsägare: Kommunikationsenheten