Ale kommuns logga
Lyssna på sidan Lyssna

Kommunalråd i Ale kommun

I Ale kommun finns det två kommunalråd som är politiker på heltid. Sedan årsskiftet 2014/2015 har antalet råd utökats med anledning av ändrad lagstiftning.

Kommunalråd Mikael Berglund (M) och oppositionsråd Monica Samuelsson (S) arbetar med politik på heltid. Mikael Berglund (M) företräder den politiska ledningen och är också ordförande i kommunstyrelsen.

Oppositionsråd och tillika förste vice ordförande i kommunstyrelsen, Monica Samuelsson (S) leder oppositionssamarbetet mellan socialdemokraterna och vänsterpartiet.


Kommunalråd
Kommunstyrelsens ordförande
Mikael Berglund (M)
Telefon: 0303-33 03 16
E-post: mikael.berglund@ale.se

Kommunalråd
Kommunstyrelsens förste vice ordförande
Monica Samuelsson (S)
Telefon: 0702-82 99 45
E-post: monica.samuelsson@ale.se

 

Följande råd arbetar med politik motsvarande 40–65 procent av en heltidsanställning.

Socialkommunalråd
Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens ordförande
Elena Fridfelt (C)
Telefon: 0707-89 07 13
E-post: elena.fridfelt@ale.se


Socialkommunalråd
Omsorgs- och arbetsmarknadsnämndens förste vice ordförande
Dennis Ljunggren (S)
E-post: dennis.ljunggren@ale.se


Skolkommunalråd
Utbildningsnämndens ordförande
Erik Liljeberg (M)
Telefon: 0704-81 17 44
E-post: erik.liljeberg@ale.se


Skolkommunalråd
Utbildningsnämndens förste vice ordförande
Johnny Sundling (S)
Telefon: 0703-05 05 56
E-post: johnny.sundling@ale.se


Samhällsbyggnadskommunalråd
Samhällsbyggnadsnämndens ordförande
Tyrone Hansson (FIA)
E-post: tyrone.hansson@ale.se


Samhällsbyggnadskommunalråd
Samhällsbyggnadsnämndens förste vice ordförande
Rolf Gustafsson (S)
Telefon: 0706-36 90 24
E-post: rolf.gustafsson@ale.se

Relaterad information

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

Kontaktcenter
Telefon: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se

Besöksadress
Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

Postadress
Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider
Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Sidan kontrollerades av:

den 2020-06-09 

 

KARTOR

Kommunkartan länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Här hittar du förskolor, äldreboenden,
detaljplaner och mycket mer.

Hemesterkartanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Här hittar du utomhusaktiviteter,
sevärdheter och besöksmål i Ale.

Karta över var du hittar förskolor, lekplatser, äldreboenden med mera.