Ale kommuns logga
Lyssna på sidan Lyssna

Näringslivsrådet

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Näringslivsrådet 2018

Näringslivsrådets uppdrag

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Genom att kontakta rådet fångar de upp och ser till att dina frågor kommer vidare. Rådet har en kontinuerlig och levande dialog med kommunens företag, politiker och tjänstepersoner. 

Näringslivsrådet

  • ska stärka inflytandet i frågor som gäller företagare.
  • kan initiera nya frågor i nämnder/kommunstyrelsen och i förvaltningar.
  • kan vara remissorgan i frågor som berör företagare i Ale.
  • ska ägna sig åt kunskapsöverföring.
  • kan ägna sig åt opinionsbildning.
  • ska vara en mötesplats för samråd före beslut som berör företagarna.

Näringslivsrådets organisation

Näringslivsrådet består av 15 ledamöter. Ledamöterna är alla företagare i Ale kommun och fyra platser i rådet är vigda till kommunens tre företagarföreningar (Ale Torg, Surte-Bohus och Älvängen) samt Företagarna i Ale . Rådet är organisatoriskt knutet till kommunstyrelsen och ledamöterna utses för två år i taget. Rådet utser själva sin ordförande.

Vid frågor och om du vill vara med i rådet?

Använd kontaktuppgifterna nedan för att skicka din synpunkt, idé eller tanke till Ale kommuns näringslivschef och rådet. Alla bidrag är viktiga för Ales utveckling!

Kontakta rådet

  1. Helena Björklund, ordförande 
    VD, Norra Djurakuten
    E-post: helena@norradjurakuten.se
    Telefon: 0706-59 78 78

  2. Camilla Sporre
    VD, Surte Åkeri AB
    E-post: camilla.sporre@surteakeri.se

  3. Per-Anders Klöversjö
    Ansvarig utgivare, Alekuriren
    E-post: perra@alekuriren.se

  4. Mikael Bill
    Filialchef, Beijer Bygg Älvängen
    E-post: mikael.bill@alvangen.beijerbygg.se

  5. Alf Grankvist
    VD, Eurocable AB
    E-post: alf@eurocable.se

  6. Dan Nilsson
    VD, Br Nilssons tanktransport AB
    E-post: danne.nilsson@niltank.se

  7. Malin Luukinen
    Lärlingsgymnasiet
    E-post: malin.luukinen@larlingsgymnasiet.se

  8. Mathias Mattsson
    Plåtslagarna i Ale AB
    E-post: mathias@piaab.se

  9. Lisa Esberg
    VD, Nova Ranking AB
    E-post: lisa@novaranking.se

  10. Pernilla Fagerholm / Marianne Sjö (representerar Ale Torg)
    Handlare, Pfagers ljuva hem / ICA-handlare, Ale Torg
    E-post: pernillafagerholm@hotmail.com marianne.sjoo@kvantum.ica.se

  11. Bengt Borgström
    Lantbrukare, Kilanda Säteri
    E-post: bengt.borgstrom@live.se

  12. Johan Lindberg
    Inköpare, Klädkällaren
    E-post: johan@kladkallaren.se

  13. Ulrika Dahl
    Site Manager, Akzo Nobel
    E-post: ulrika.dahl@akzonobel.com

  14. Daniel Ferdinand
    VD, Diskpartner Ren Disk
    E-post:info@diskpartner.se

  15. Johan Hermansson
    VD, Elon i Nol
    E-post: johan.hermansson@elon.se

Kontakt

Näringslivschef

Daniela Ölmunger
daniela.olmunger@ale.se
0303-70 30 00

Projektledare

Johan Norling
johan.norling@ale.se
0303-70 30 00

Näringslivsutvecklare

Aida Karimli
aida.karimli@ale.se
0303-70 30 00

Kristina Engstrand
kristina.engstrand@ale.se
0303-70 30 00


Relaterad information

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

 

Kontaktcenter

Telefon: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se

 

Besöksadress

Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

 

Postadress

Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider

Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan kontrollerades av:

den 2018-10-23 

 

Kontakta oss


Kontaktcenter
Telefonnummer: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se
Besök: Kommunhus Nödinge, Ale torg
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kommunkarta

Karta

Klicka på kartan för att komma till en större karta.