Ale kommuns logga
Lyssna på sidan Lyssna

Näringslivsrådet

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Näringslivsrådet 2019

Näringslivsrådets uppdrag

Näringslivsrådets främsta uppgift är att göra det enklare för dig som företagare att vara med och påverka Ale kommuns utveckling.

Genom att kontakta rådet fångar de upp och ser till att dina frågor kommer vidare. Rådet har en kontinuerlig och levande dialog med kommunens företag, politiker och tjänstepersoner. 

Näringslivsrådet

  • ska stärka inflytandet i frågor som gäller företagare.
  • kan initiera nya frågor i nämnder/kommunstyrelsen och i förvaltningar.
  • kan vara remissorgan i frågor som berör företagare i Ale.
  • ska ägna sig åt kunskapsöverföring.
  • kan ägna sig åt opinionsbildning.
  • ska vara en mötesplats för samråd före beslut som berör företagarna.

Näringslivsrådets organisation

Näringslivsrådet består av 17 ledamöter. Ledamöterna är alla företagare i Ale kommun och fyra platser i rådet är vigda till kommunens tre företagarföreningar (Ale Torg, Surte-Bohus och Älvängen) samt Företagarna i Ale . Rådet är organisatoriskt knutet till kommunstyrelsen och ledamöterna utses för två år i taget. Rådet utser själva sin ordförande och vice ordförande.

Vid frågor och om du vill vara med i rådet?

Använd kontaktuppgifterna nedan för att skicka din synpunkt, idé eller tanke till Ale kommuns näringslivschef och rådet. Alla bidrag är viktiga för Ales utveckling!

Kontakta rådet

  1. Helena Björklund, ordförande 
    VD, Norra Djurakuten
    E-post: helena@norradjurakuten.se
    Telefon: 0706-59 78 78
  2. Camilla Sporre
    VD, Surte Åkeri AB
    E-post: camilla.sporre@surteakeri.se
  3. Per-Anders Klöversjö
    Ansvarig utgivare, Alekuriren
    E-post: perra@alekuriren.se
  4. Mikael Bill
    Filialchef, Beijer Bygg Älvängen
    E-post: mikael.bill@alvangen.beijerbygg.se
  5. Lars Gustavsson
    VD, Centrum Pile AB
    E-post: lag@centrumpile.se
  6. Dan Nilsson
    VD, Litragas AB
    E-post: dan.nilsson@litra.no
  7. Malin Luukinen
    Lärlingsgymnasiet
    E-post: malin.luukinen@larlingsgymnasiet.se
  8. Mathias Mattsson 
    Plåtslagarna i Ale AB
    E-post: mathias@piaab.se
  9. Lisa Esberg
    VD, Nova Ranking AB
    E-post: lisa@novaranking.se
  10. Pernilla Fagerholm / Marianne Sjö (representerar Ale Torg)
    Handlare, Pfagers ljuva hem / ICA-handlare, Ale Torg
    E-post: pernillafagerholm@hotmail.com marianne.sjoo@kvantum.ica.se
  11. Bengt Borgström
    Lantbrukare, Kilanda Säteri
    E-post: bengt.borgstrom@live.se
  12. Johan Lindberg
    Inköpare, Klädkällaren
    E-post: johan@kladkallaren.se
  13. Malin Eklund
    KM Restaurang och Catering AB
    E-post: kock.malin@hotmail.se
  14. Daniel Ferdinand
    VD, Diskpartner Ren Disk
    E-post:info@diskpartner.se
  15. Johnny Hagberg
    Cafe Torpet, Tingstad fogservice
    E-post: johnny@tingstadfogservice.se
  16. Henrik Kjellberg
    ERA Fastighetsförmedling
    E-post: henrik.kjellberg@erasweden.com
  17. Daniel Flink
    Flinks event
    E-post: daniel@flinksevent.se

Kontakt

Näringslivschef

Daniela Ölmunger
daniela.olmunger@ale.se
0303-70 30 00

Projektledare

Johan Norling
johan.norling@ale.se
0303-70 30 00

Näringslivsutvecklare

Kristina Engstrand
kristina.engstrand@ale.se
0303-70 30 00

Fredrika Selinder
fredrika.selinder@ale.se
0303-70 30 00

Aida Karimli (föräldraledig)
aida.karimli@ale.se
0303-70 30 00


Relaterad information

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

 

Kontaktcenter

Telefon: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se

 

Besöksadress

Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

 

Postadress

Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider

Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan kontrollerades av:

den 2019-03-07 

 

Kontakta oss


Kontaktcenter
Telefonnummer: 0303-70 30 00
E-post: kommun@ale.se
Besök: Kommunhus Nödinge, Ale torg
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kommunkarta

Karta

Klicka på kartan för att komma till en större karta.