Äventyrsdagar med OK Alehof

Foto: StockSnap/Pixabay
Förbered dig för ett orienteringsäventyr du aldrig kommer att glömma. SISTA ANMÄLNINGSDAG ÄR 28 JUNI!
Orientering är en löpningssport där den tävlande skall hitta rätt i obekant mark. Oftast använder deltagarna en karta och kompass för ta sig från start till mål där de skall göra ett antal markerade stopp på vägen.
OK Alehof bjuder in till 4 äventyrliga dagar i Dammekärrs skogar, i närheten av OK Alehofs klubbstuga. Det blir många spännande träningar, roliga lekar och kompishäng! Aktiviteten riktar sig till de som är födda 2014-2017.
Utrustning
Vi kommer att vara ute hela dagen så ha därför med kläder efter väder och ett extra ombyte ifall det kommer bli kallt eller blött. Du behöver ta med:
• Oömma kläder och skor som tål skogsterräng
• Vattenflaska
• Matsäck
• Extra kläder vid våt eller kallt väder
Anmälan
Sista dagen för anmälan är den 28 juni och skickas via e-mail till hjalmar.k.johansson@gmail.com. Ange barnets namn och ålder, en kontaktpersons namn och telefonnumer, om barnet har allergier samt om barnet skall vara med under dagarna vecka 32, vecka 33 eller båda. Max antal deltagare är 25.
Information
Vi samlas kl 10.00 vid OK Alehofs klubbstuga, ombytta och redo för start.
Vecka 33
Måndag 10 augusti, kl 10.00-13.30
Tisdag 11 augusti, kl 10.00-13.30
Dammekärr Motionsanläggning, Dammekärrsvägen 5, Nödinge (karta)
Avgift 25kr/person för två dagar, 50kr/person för fyra dagar
Anmälan sker senast 28 juni via e-mail till hjalmar.k.johansson@gmail.com
Aktiviteten anordnas av OK Alehof, besök OK Alehofs hemsida.
Tid och plats
må 10 aug
10.00
–13.30
Dammekärr Motionsanläggning, Dammekärrsvägen 5, Nödinge