Ale kommuns logga
| Translate
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Besökarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Lyssna på sidan Lyssna

Ales grundskolor

Här hittar du kontaktuppgifter och webbplats till grundskolorna i Ale kommun. De kommunala skolorna hittar du i listan här nedanför under den ort där skolan ligger och friskolan hittar du längst ner.

Mer information om skolorna hittar du genom att klicka på dess namn i menyn.

  1. Karta – alla grundskolor i Ale kommunlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
  1. Himlaskolan F–6
    Besöksadress: Ledetvägen 2, Alafors
    Postadress: Ale kommun, Himlaskolan F–6, 449 80 Alafors
    Rektor: Margareta Sigurdhsson
    Telefon: 0303-33 03 45
    E-post: margareta.sigurdhsson@ale.se
  1. Bohusskolan skolår F–9
    Besöksadress: Skolvägen 12, Bohus
    Postadress: Ale kommun, Bohusskolan F–9, 449 80 Alafors
    Rektor: Aida Jovicevic
    Telefon: 0303-33 01 37
    E-post: aida.jovicevic@ale.se
  2. Biträdande rektor: Marcus Einarsson
    Telefon: 0303-33 01 13
    E-post: marcus.einarsson@ale.se
  1. Nolskolan årskurs F–6
    Besöksadress: Skolallén 3, Nol
    Postadress: Ale kommun, Nolskolan F–6, 449 80 Alafors
    Rektor: Maria Lorentzon
    Telefon: 0303-33 04 13
    E-post: maria.lorentzson@ale.se
  2. Biträdande rektor: Anna Larson
    Telefon: 0303-33 04 68
    E-post: anna.larson@ale.se
  1. Nödingeskolan årskurs F–3
    Besöksadress: Vitklövergatan 2, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Nödingeskolan F–3, 449 80 Alafors
    Rektor: Urban Göransson
    Telefon: 0303-33 07 21
    E-post: urban.goransson@ale.se
  2. Biträdande rektor: Eva Henrysson
    Telefon: 0303-33 06 13
    E-post: eva.henrysson@ale.se
  3. Kyrkbyskolan årskurs 4–6
    Besöksadress: Vitklövergatan 6, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Kyrkbyskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Ulrika Andersson
    Telefon: 0303-33 07 22
    E-post: ulrika.m.andersson@ale.se
  4. Da Vinciskolan årskurs 7–9
    Besöksadress: Vitklövergatan 1, Nödinge
    Postadress: Ale kommun, Da Vinciskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Marie Schörling Erikson
    Telefon: 0303-33 01 92
    E-post: marie.schorling-erikson@ale.se
  5. Biträdande rektor: Birgitta Ringström
    Telefon: 0303-33 03 72
    E-post: birgitta.ringstrom@ale.se
  1. Garnvindeskolan årskurs F–3
    Besöksadress: Garnvindevägen 2, Skepplanda
    Postadress: Ale kommun, Garnvindeskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Paula Sandahl
    Telefon: 0303-33 04 91
    E-post: paula.sandahl@ale.se
  2. Alboskolan årskurs 4–6
    Besöksadress: Albotorget 6, Skepplanda
    Postadress: Ale kommun, Alboskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Thomas Sjögren Amcoff
    Telefon: 0303-33 35 22
    E-post: thomas.sjogrenamcoff@ale.se
  3. Biträdande rektor: Pascual Fortea
    Telefon: 0303-33 05 46
    E-post: pascual.fortea@ale.se
  1. Surteskolan årskurs F–6
    Besöksadress: Skolstigen, Surte
    Postadress: Ale kommun,Surteskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Thomas Sjögren Amcoff
    Telefon: 0704-32 05 22
    E-post: thomas.sjogrenamcoff@ale.se
  1. Kronaskolan årskurs F–6
    Besöksadress: Myternas väg 1, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Kronaskolan, 449 80 Alafors
    Rektor årskurs F–3: Leona Phillips
    Telefon: 0303-33 07 76
    E-post: lena.strand@ale.se
  2. Rektor årskurs 4–6: Lena Strand
    Telefon: 0303-33 04 63
    E-post: lena.strand@ale.se
  3. Aroseniusskolan årskurs 7–9
    Besöksadress: Vallmovägen, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Aroseniusskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Åse wall
    Telefon: 0303-33 07 75
    E-post: ase.wall@ale.se
  4. Biträdande rektor: Ursula Hector
    E-post: ursula.hector@ale.se
  1. Kronaskolan
    Besöksadress: Myternas väg 1, Älvängen
    Postadress: Ale kommun, Kronaskolan, 449 80 Alafors
    Rektor: Andreas Edsbagge
    Telefon: 0303-33 09 54
    E-post: andreas.edsbagge@ale.se
  1. Ahlafors fria skola årskurs F–9
    Webbplats: Ahlafors fria skolalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterad information

E-tjänster & blanketter

Kontaktcenter

Vi svarar gärna på dina frågor!

 

Kontaktcenter

Telefon: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se

 

Besöksadress

Kommunhus Nödinge
Ale torg 7, Nödinge

 

Postadress

Ale kommun
449 80 Alafors

Öppettider

Måndag-fredag
kl. 8.00-16.30

Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidan kontrollerades av:

den 2017-05-22 

 

Kontakta oss


Kontaktcenter
Telefonnummer: 0303-33 00 00
E-post: kommun@ale.se
Besök: Kommunhus Nödinge, Ale torg 7
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-16.30
Hitta hitlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kommunkarta

Karta

Klicka på kartan för att komma till en större karta.